raam can translate
LEIVINUUNIN LÄMMITYS
Ennen kuin leivinuunia aletaan lämmittää, pitäisi suunnitella ja esivalmistaa siinä tehtävät ruoat. Koska uuni säilyy lämpimänä melkein vuorokauden, voi sillä kerralla valmistaa monta erilaista ruokaa. Puiden vielä palaessa voidaan uunin suulla tehdä loimukalaa tai paahtaa juustoa, hiilloksella kypsennetään foliokalaa, luutimisen jälkeen paistetaan leivät ja leivonnaiset, näiden jälkeen syntyy karjalanpaisti, ja yön aikana kypsyy uunipuuro. Pitkästä käyttöajasta johtuen paras leivinuunin lämmitysajankohta on aamu. Leivinuunien, etenkin kaksikerroksisten, lämmityspuiksi sopii kuusi erityisen hyvin, koska kuusi palaa pitkällä liekillä.
Ennen sytytystä on leivinuunin tuhkapesä aina puhdistettava, ja sytytyksen jälkeen pidetään uunin tulipesän luukku avoinna, kunnes tuli on hyvin syttynyt. Täytä tulipesä puilla siten, että laitat tulipesän takaosaan pari pientä pilkettä ja lado puut niiden päälle pitkittäin. Näin tulipesän takaosa pysyy ilmavana tehostaen palamista. Tämän jälkeen asetetaan ilma-aukot siten, että lieskat palavat mahdollisimman savuttomasti. Niitä voidaan tarkastella joko ylänokiluukkuihin tai yläuunin luukkuun tehdystä pienestä reiästä.
Lämmitä uunia 1 - 2 täydellä pesällisellä, jotta saisit siitä riittävän kuuman paistamista ja leipomista varten. Tämän jälkeen uunin lämpötilojen annetaan tasaantua. Tasaantuminen kestää tunnin verran. Välittömästi ennen paistamisen alkua uuni luuditaan. Luutimisen ajaksi savupellit avataan. Niin kevyt tuhkapöly pääsee kulkemaan hormiston kautta ulos eikä leviä keittiöön. Kun puut ovat palaneet hiillokselle, poltetaan hiilet vetämällä ne uunin etuosaan ja hiilenpolttokuiluun. Kun hiilipesän arinalla on jäljellä vain muutamia hiiliä, suljetaan savupellit ja ilmaventtiilit sekä asetetaan tuhkapesän kansi paikoilleen. Tällöin arinalle jääneet hiilet yleensä sammuvat (Periaate on aina edellä esitetty, mutta leivinuunin rakenteesta johtuen luukut, venttiilit, arinat, tuhkapesät yms. ovat eri leivinuuneissa hyvinkin erilaisia, ja osa niistä voi jopa puuttua kokonaan).
Also
http://yle.fi/kodinkaantopiiri/leivinuuni.htm